Araç Değer Kaybında Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç değer kaybında dikkat edilmesi gereken çok önemli temel hususlar bulunmaktadır. Bunlar sırası ile şu şekildedir: 

Araç Değer Kaybında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Gerçekleşen trafik kazasında kusurun tamamının sizde olmaması gerekmektedir. (İstisnai olarak bazı sigorta şirketleri kasko poliçe teminatları dahilinde araç sahibinin kendi kusuruyla aracına vermiş olduğu değer kaybını da karşılamaktadır.)
  2. Kaza tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımı süresinin geçmemiş olması gerekmektedir.
  3. Aracınızın kullanım kilometresinin 160.000’den fazla olmaması gerekmektedir. Aksi durumlarda, örneğin; 300.000 KM olan bir araçta değer kaybı hesaplaması yapılamamaktadır.
  4. Aracın benzer nitelikte daha önce bir kazaya karışmamış olması gerekmektedir. Örneğin; daha önce bir kaza sonucunda sağ ön ve arka kapısı boyanan bir araç daha sonra tekrar aynı yerlerden zarar görerek bir boyama işlemine tabi tutulursa bu durumun o araçta bir değer kaybına neden olmadığı varsayılmaktadır.

Araç Değer Kaybı Zamanaşımı Süresi

Aracınızın karışmış olduğu trafik kazasının gerçekleşmiş olduğu tarihten itibaren başlayan iki yıllık süre içerisinde aracınızın değer kaybı için sigorta şirketine başvurarak aracınızda gerçekleşen değer kaybının tahsilini isteyebilirsiniz. İki yılı aşkın bir süre önce gerçekleşen bir kazadan kaynaklı olarak aracınızın değer kaybını isteyemezsiniz. Bu konuda bugüne kadar çıkmış olan çok sayıda Sigorta Tahkim Komisyonu ve Yargıtay Kararı bulunmaktadır.

3 Responses to Araç Değer Kaybında Nelere Dikkat Edilmeli?
  1. Bizden herhangi bi komisyon alıyor musunuz telefon ile bilgi verirseniz sevinirim

  2. Merhaba. 40dk boyunca belgeleri size gönderemedim. Aracim daha önce hasarliymis bunu bilmiyordum suan nerredeyse pert oldu arac kullanilmaz halde sigorta onarimi yapicak yinede deger kaybi alabilirmiyim kusurlu 100%100 karsi taraf tutanaklar polis memurlari tarafindan tutulmustur.


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Araç Değer Kaybı Danışmanı’nın yazılı içeriklerinin tamamı korunmaktadır!
WhatsApp chat Araç Değer Kaybı Danışmanı WhatsApp