araç değer kaybı koru sigortaÇift taraflı bir trafik kazası sonucunda aracınızda ortaya çıkan hasar sonucunda aracınız bir takım onarıma maruz kalmaktadır. Bu onarım sonucunda aracınızın piyasa değeri aynı kilometre model araçların rayiçlerine göre düşüş göstermektedir. İşte bu düşüklüğe araç değer kaybı adı verilmektedir. Bu yazıda araç değer kaybının Koru Sigorta A.Ş. ‘den alınabileceğini anlatmaya çalıştık.

Araç değer kaybı gerçekleştikten sonra iki yıl içinde aracın değer kaybının tahsili için gerekli işlemleri başlatmak gerekmektedir. İşte bu süreçte Araç Değer Kaybı Danışmanı kazazedelere yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Araç değer kaybı kimlerden alınabilir? Araç değer kaybı kimlerden istenebilir? Araç değer kaybı sorumluları kimlerdir? gibi soruların cevaplarını daha önceki yazılarımızda açıklamıştık. Bu yazımızda araç değer kaybının Koru Sigorta Anonim Şirketi (A.Ş.)’nden nasıl tahsil edilebileceğini açıklamaya çalışacağız.

Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası, halk arasındaki adıyla Trafik Sigortası; araç sahiplerinin olası bir kaza durumunda üçüncü kişilerin uğramış oldukları zararın teminat limitleri dahilinde karşılanması amacıyla yaptırılan bir sigortadır. Kusurlu araç malikinin de Koru Sigorta A.Ş.’ye veya başka bir sigorta şirketine aracını sigortalattığı varsayılmaktadır.

Günlük hayatta hemen her gün etrafımızda maddi hasarlı trafik kazalarının yaşandığını görüyoruz. Ne yazık ki bazen bu kazaların tarafı da olabiliyoruz. İşte bu kazalarda ortaya çıkan zararı kusurlu olan araç/sürücünün Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası / Trafik Sigortası karşılıyor.

Araç değer kaybı da bir tür maddi zarar olarak kabul edilmektedir. Yargıtay’ın yerleşik içtihatları sonucunda Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları Tebliği içerisine de girerek kendisine mevzuat bağlamında yasal dayanak edinmiştir.

 

Araç Değer Kaybı – Koru Sigorta A.Ş.

Çift taraflı maddi hasarlı trafik kazasının oluşumuna neden olan aracın sigortacısı yani sigorta şirketi Koru Sigorta A.Ş. ise Araç Değer Kaybı Danışmanı sizin adınıza tüm işlemleri ve süreci yöneterek uğramış olduğunuz araç değer kaybı maddi zararını tazmin ettirecektir.

Koru Sigorta A.Ş. Türkiye’de faaliyette bulunan ve Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası / Trafik Sigortası poliçesi düzenlemeye yetkili olan 40 sigorta şirketinden biridir.

 

Koru Sigorta Tarihçesi

2011 yılında, ülkemizdeki kooperatif sigortacılığı açığını ortadan kaldırmak amacıyla yeni bir şirket modeli olarak doğmuştur.

2011 yılından itibaren hayat dışı branşlarda üretim yapan Koru Sigorta öncelikle; kooperatifler, sendikalar, dernekler, vakıflar, meslek odaları vasıtasıyla geniş kitlelere ulaşmış, sigorta şirketine ortak olmak ve riski paylaşmak kavramlarını ön plana çıkartarak, sigorta bilincini tabana yaymaya çalışmıştır.

Kooperatifçilik kavramının dinamikleri ile sigortacılığın temelini oluşturan risk yönetimini birleştiren, sigortacılığı kooperatif mantığı ile sentezleyen bu sigortacılık modeli dünyanın pek çok ülkesinde 100 yıllardır başarı ile uygulanmasına rağmen maalesef ülkemizde aynı başarıyı yakalayamamıştır.

Ülkemizin sigortacılık açısından yüksek bir potansiyele sahip olmasının da etkisiyle Koru Sigorta, çok sayıda yeni sigorta kooperatifine ilham kaynağı olmuşsa da bu alandaki mevzuat eksikliğinin bir türlü giderilememesi, kooperatif sigortacılığı modelinin sürdürülemez bir noktaya gelmesi sonucunu doğurmuştur.

Bunun üzerine 2016 yılında, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünün kontrolü altında kooperatifin anonim şirkete dönüştürülmesi işlemine başlanmıştır.

Sürecin sonunda 5 Aralık 2017 tarihinde toplanan ortaklar genel kurulu tarihi bir karar alarak Koru Sigorta Kooperatifini, Koru Sigorta A.Ş. ne dönüştürmüştür.

Bugün Koru Sigorta A.Ş. olarak; güçlü sermayemiz, teknolojik alt yapımız, konusunda uzman ve yetenekli kadromuz, özgün sigortacılık ürünlerimiz, yenilikçi, ilkeli, sorumlu ve çözüm odaklı yaklaşımımızla toplumumuza, ülkemize kaliteli sigortacılık hizmet sunuyoruz.

Ülke genelinde 100’ün üzerinde çalışanımız, 1.000’ e yakın acente ve broker satış kanalımız ve 1.600’ün üzerinde hizmet noktamız ile faaliyet göstermektedir.

 

Koru Sigorta Araç Değer Kaybı İletişim

Koru Sigorta İstanbul merkezli Türk mevzuatına uygun bir şekilde Türkiye’de Hazine Müsteşarlığı’nın denetiminde faaliyetlerini devam ettirmektedir. Koru Sigorta A.Ş. Genel Müdürlüğü; Kozyatağı, 19 Mayıs Mah. İnönü Cad. Ali İhsan Tüzün İş Merkezi No: 96 Kat: 4-5-6, 34742 İstanbul/Kadıköy  adresinde bulunmaktadır. Koru Sigorta A.Ş. ‘nin resmi web sayfası www.korusigorta.com.tr; telefon numarası da 0850 205 56 78 ‘dir.

Koru Sigorta Anonim Şirketi başta olmak üzere sigorta şirketleri yürütülen süreçler teknik bilgi, dikkat ve süreklilik gerektirmektedir. Hele ki konu araç değer kaybı, maddi tazminat olunca süreç daha da hassaslaşmaktadır. İşte bu zorlu süreci Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak sizin adınıza takip edelim. Bize ulaşmak için 0542 65 65 900 numaralı telefon ile ya da Araç Değer Kaybı Başvurusu adresinde bulunan formu doldurmanız yeterli olacaktır.

 

3 Responses to Araç Değer Kaybı Koru Sigorta
 1. Karşı tarafın aracı Koru Sigorta tarafından sifortalanmış. Benim aracımdaki 22.000 TL’lik hasarı karşıladı ancak araç değer kaybı için başvurduğumda cevap vermediler. Ne yapmalıyım? Araç değer kaybımı nasıl alabilirim?

  • Merhaba Okan Bey,

   Sanıyoruz ki Koru Sigorta A.Ş.’ye yazılı başvuruda bulunarak bir araç değer kaybı talebi gerçekleştirmişsiniz. Ancak Koru Sigorta A.Ş. 15 günlük yasal sürede size dönüş yapmamış.
   Araç değer kaybınızı inceleyebilmemiz için kaza tespit tutanağı, onarım faturası gibi evraklar gerekmektedir. Lütfen; sağ köşede bulunan araç değer kaybı iletişim formunu doldurunuz ya da 0542 65 65 900 numaralı telefondan bize ulaşınız. Uzman avukatlarımız ile süreci yöneterek araç değer kaybınızı tahsil edebiliriz.

   Araç Değer Kaybı Danışmanı
   Saygılarımızla

  • Okan Bey ile iletişime geçilmiş olup, taraflar arasında anlaşmaya varılmıştır.
   Tarafımızca araç değer kaybı tahsili için gerekli işlemler başlatılmıştır.

   Saygılarımızla
   Araç Değer Kaybı Danışmanı


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Araç Değer Kaybı Danışmanı’nın yazılı içeriklerinin tamamı korunmaktadır!
WhatsApp chat Araç Değer Kaybı Danışmanı WhatsApp