Araç Değer Kaybı Nedir?

Gerçekleşen bir trafik kazası sonucunda aracınız eğer ki maddi zarara uğradıysa bir takım onarım işlemlerine tabi tutulacaktır. Bu bakım ve onarım sürecinde aracınızın bazı parçaları değiştirilirken bazı parçaları ise tamir edilerek aracınızda kullanılmaya devam edecektir. Gerçekleşen tüm onarım operasyonları aracınızın muadili olan araçlara göre ikinci el piyasasındaki fiyatında bariz bir düşüşe neden olmaktadır. İşte aracınızda gerçekleşen bu değer düşüklüğü haline araç değer kaybı adı verilmektedir. Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak aracınızda gerçekleşen değer kaybını tahsil ediyoruz.

Araç Değer KaybıTrafik kazası sonucunda aracınız üzerinde gerçekleşmiş olan işlemlerin maddi külfeti eğer ki bir sigorta şirketince karşılanıyorsa bu işlemlere ilişkin hasar dosyası Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin TRAMER (Trafik Sigortası Bilgi Merkezi) bilgi sisteminde kayıt altına alınmaktadır. Bu sistemde oluşturulan her hasar dosyası başka bir deyişle aracınızda oluşan her hasar aracınızın değerine olumsuz anlamda etki etmektedir. Aracınızın orijinalliğini bozan her dokunuş aracınızın değerini kaybetmesine neden olmaktadır.

Başka bir anlatımla araç değer kaybı

Araç değer kaybı, kazalı aracın (parçaları daha yeni ve orijinal ile değişse dahi) kazadan önceki değerine nazaran mali bir kayıp yaratması düşüncesi ve beklentisi ile ortaya çıkmış, daha az kusurlu tarafın daha fazla kusurlu tarafa ve/veya sigortacısına yönelttiği haksız fiilden kaynaklı gerçek bir zarar kalemidir.

Kısaca kazaya karışan aracın, kazadan önceki ikinci el piyasa değeri ile kazadan sonraki ikinci el piyasa değeri arasındaki düşüş farkına araç değer kaybı denir. Kazalı araç, en iyi şekilde orijinal parça ile aslına uygun olarak tamir edilse dahi ikinci el piyasa değerinde bir düşüş olacaktır.

Her araç esasen trafiğe çıktığı andan itibaren kaza yapmasa dahi modelinin eskimesi, parçalarının yıpranması, kullanım ömrünü tamamlaması nedeniyle doğal bir düşüş süreci içerisindedir. Değer kaybı kalemi ise, kaza sonucu araçta meydana gelen ani düşüşün tazminine yönelik bir kalemdir.

12 Responses to Araç Değer Kaybı Nedir?
 1. Sayın Araç Değer Kaybı Danışmanı,

  2017 Model Toyota Corolla aracım henüz 8.000 KM’de. Geçtiğimiz hafta aracıma arkadan bir başka arç vurdu. Aracım şu an serviste, tahmini olarak 14-15.000 TL masraf çıkacakmış. Aracç değer kaybı tahsili için ne yapmamız gerekiyor? Kaza Eskişehir’de gerçekleşti, araç Eskişehir’deki serviste. Ankara’da ikamet ediyorum.

  • Merhaba Sadık Bey,

   Kazanız için geçmiş olsun.
   Aracınızın 2017 model olması, kilometresinin de henüz 8.000’de olması ve arkadan vuran aracın %100 kusurlu olması neticesinde araç değer kaybı hesaplaması yapılabilecektir. Aracınızın onarım işlemi tamamlandıktan sonra https://www.degerkaybidanismani.com/arac-deger-kaybi-basvurusu/ sayfasından araç değer kaybı başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunduğunuz takdirde uzmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

   Temel belgeler şunlardır:
   1. Kaza tespit tutanağı,
   2. Ruhsat Fotokopileri,
   3. Kusurlu Araç Sigorta Poliçesi,
   4. Kazaya Dair Fotoğraflar,
   5. Onarım faturası

   Saygılarımızla,
   Araç Değer Kaybı Danışmanı

  • Sadık Bey ile iletişime geçilmiş olup, taraflar arasında anlaşmaya varılmıştır.
   Tarafımızca araç değer kaybı tahsili için gerekli işlemler başlatılmıştır.

   Saygılarımızla
   Araç Değer Kaybı Danışmanı

 2. Merhaba,

  “Araç değer kaybı nedir?” başlıklı yazınızı okudum. Benim aracım 26.000,00 TL’lik onarım geçirdi ve kazada karşı taraf kusurluydu. Ancak görüştüğüm bir şirket aracınızın onarımının tamamı ya mekanik aksamda gerçekleşmiş ya da plastik kısımlarda bundan dolayı da araç değer kaybı çıkmıyor dedi. Ben bu durumda ne yapabilirim?

  • Merhaba Murat Bey,

   Öncelikle kazanız için geçmiş olsun.
   Evraklarınızı incelemeden net bir cevap vermek doğru olmaz. Ancak şu bir gerçek ki plastik kaporta aksamının değişimi ile mekanik parçaların değişiminde araç değer kaybı hesaplaması yapılmıyor.

   Sizden ricamız kesin cevap verebilmemiz için; 0542 65 65 900 numaralı telefondan ya da https://www.degerkaybidanismani.com/arac-deger-kaybi-basvurusu/ adresindeki formu doldurarak bize gerekli evrakları ulaştırmanızdır. Evraklarınızı inceledikten sonra nihai cevap vermek daha sağlıklı olacaktır.

   Saygılarımızla
   Araç Değer Kaybı Danışmanı

  • Murat Bey ile iletişime geçilmiş olup, taraflar arasında anlaşmaya varılmıştır.
   Tarafımızca araç değer kaybı tahsili için gerekli işlemler başlatılmıştır.

   Saygılarımızla
   Araç Değer Kaybı Danışmanı

 3. Merhaba;
  27000 km deki 2014 model otomatik i20 jump aracım bir kazaya karıştı toplam hasar 8400 TL ve araçta arka bagaj, kaput vs. birçok değişen parça var. Benim sorum şu eğer size evrakları göndersek ne kadar değer kaybı alabileceğimizi bana söyleyebiliyor musunuz?
  Teşekkürler.

  • Sezgin Bey ile iletişime geçilmiş olup, taraflar arasında anlaşmaya varılmıştır.
   Araç değer kaybı tahsili için gerekli işlemler başlatılmıştır.
   Araç değer kaybı ZMMM’ye göre 6.000,00TL olarak hesaplanmıştır.

   Saygılarımızla
   Araç Değer Kaybı Danışmanı

 4. iyi günler
  Aracım 2004 Toyota Corolla km 141.000. aracıma dün gece aydınlıkevler /ankara da park halinde aracıma sol arka kapıdan vurdular tutanaklar tutuldu belgeleri aldım. Bugün onarıma gideceğim değer kaydı tazmini olur mu?

 5. Merhaba 2015 model amarok aracıma alkollu vatandaş çarptı aracın tampon far değişecek ama şasesinde egilme mekanik parçalarında kırılma var yaklaşık 20bin tl hasar kaydı girecek aracıma kaportada metal aksamda degişme olmadıgından deger kaybı alamayacagım söyleniyor ama ne olursa olsun 20bintl lik bi hasar kaydı aracı satarken illaki degerini düşürecek nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Merhaba Ali Bey,

   Öncelikle kazanız için çok geçmiş olsun. Gerçekten çok üzücü bir durum. Bu tip kazalarla oldukça sık karşılaşıyoruz. 2015 yılında yayınlanan Trafik Sigortası Genel Şartları ekinde yer alan değer kaybı hesaplama denklemine göre plastik aksam, mekanik aksam vb. değer kaybı hesaplamasına girmiyor. Değer kaybı aracın iskeletinde yer alan kaporta aksamından hesaplanıyor. Çamurluk, kapı, marşpiyel, kiriş, şase de bir onarım yoksa ne yazıkki değer kaybı hesaplaması yapılamayacaktır. Yargıtay’ın da yerleşik içtihatları bu yöndedir. Detaylı bilgi için 0542 65 65 900 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

   Saygılarımla


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Araç Değer Kaybı Danışmanı’nın yazılı içeriklerinin tamamı korunmaktadır!
WhatsApp chat Araç Değer Kaybı Danışmanı WhatsApp