araç değer kaybı tahsili süreci

Araç Değer Kaybı Tahsili Süreci Nasıl İşler?

 1. Trafik Kazasının Gerçekleşmesi 
 2. Kaza Tespit Tutanağı’nın Düzenlenmesi
 3. Kazaya Ait Belgelerin Araç Değer Kaybı Danışmanlık Ofisi’ne Teslimi
 4. Değer Kaybı Danışmanlık Ofisi’nce Ön Değerlendirme
 5. Araç Değer Kaybının Eksper Raporu ile Belirlenmesi
 6. Sorumluların Temerrüde Düşürülmesi
 7. Yargılama Süreci (Mahkeme / Sigorta Tahkim)
 8. Yargı Kararı 
 9. İcra / Tahsilat İşlemleri
3 Responses to Araç Değer Kaybı Tahsili Süreci Nasıl İşler?
 1. Yaklaşık 10 gün kadar önce kardeşim kendi aracı ile şehir içinde küçük bir kazaya karıştı. Karşı yönden gelen araç gidiş şeridi üzerinden dönüş yapmak isterken bizim araca sol önden çarpıyor.
  Fakat aracın görünürde sadece tampon ve farı kırık olmasına rağmen jant üzerinden de darbe aldığı için salıncak da yamulmuş rot kolları da keza zarar görmüş. Nihayetinde aracı kaskonun anlaşmalı yetkili servisine çekici ile götürdük.
  Bu esnada tutanak sonucuna göre kazada suçlu olan taraf %100 diğer sürücü bulundu.

  Aracımızı servise gerekli evrakları ile teslim ettikten sonra eksperin gelmesi vs. beklendi.
  Servis aracın ön far, tampon, salıncak, braketler ve daha ismini hatırlamadığım bir iki ön düzen parçası ile beraber darbe esnasında direksiyon kutusunun da zarar görmüş olacağı düşüncesi ve tamirinin olmaması gerekçesi ile, direksiyon kutusunun değişmesi gerektiğini belirtti.
  Bu durumda sadece hasarlı parçaların toplam tutarının 33.000 TL küsür, olduğunu bildirmiştir.
  Eksper bu değişimleri kabul etmeyip, bu parçalar içinden direksiyon kutusu, tampon ve jantın servis dışındaki tamir firmalarına gönderilip tamir edilmesi suretiyle onarıma onay vermiştir.
  Servis parça, onarımının uygun olmadığı gerekçesi ile sadece müşteri onayına istinaden parçaları onarıma göndermesi sebebiyle durumu bize bildiriyor.
  Bende kesinlikle parça onarımını istemediğimi, kasko firmasının anlaşmalı servisine aracımı çektirdiğim için servisin değişmesi gerekli dediği parçaların tamamının yenisi ile değiştirilmesini istediğimi belirttim.
  Bu durumu kasko MH ile görüştüğümde, servis sizin itirazınızı maille ekspere bildirdikten sonra eksper bu konu ile alakalı bize bir rapor vermesi gerekiyor, o raporu bekleyeceğiz diyip topu ekspere atıyor.

  Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama mümkün olduğunca kısaltmaya çalıştım.

  Şimdi sizden ricam, bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan önerilerinizi bekliyorum. Kime nasıl bir baskı yapmam durumu benim lehime daha uygun hale getirir.

  Her ne kadar öncesinde hiç hasarı olmayan aracımıza 33 bin TL lik tramer kaydı görünmesi hoş olmayacak, fakat tamir sonrası güvenliği azalmış bir araca binmek, yada satıp başkalarına sebep olmak da istemiyorum. Özelliklede bu kazada hiç kusurumuz olmadığı halde.

  teşekkürler.

  • Öncelikle size ve kardeşinize çok geçmiş olsun Mustafa Bey,

   Ne yazık ki bu tip vakalar her gün yaşanıyor. Benim sizlere naçizane tavsiyem aracın garantisi bitmişse özel serviste orijinal parçaları ile yaptırmanızdır. Çünkü bildiğiniz üzere yetkili servisler oldukça pahalıya bir işlem sürecine tabii tutuyor vatandaşı…

   Süreç yönünden ise yetkili servislerin genelde Karayolları Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası yapan şirketlerle anlaşması bulunmuyor. Çünkü trafik sigortaları bilerek anlaşmıyor ceplerinden daha çok para çıkıyor… Yetkili servislerin genelinde kasko anlaşması vardır. Aracınız bir kaza halinde yetkili serviste iseniz kaskosundan tamir edildikten sonra kasko şirketiniz kusurlu aracın trafik sigortasına rücu eder.

   Sizin olayınıza geri dönecek olursak; gramer kaydınızın çok çıkmaması için karşı tarafın aracının sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu bir özel serviste aracınızı yaptırmanızdır. Hatta bazı sigorta şirketlerinin kendi genel servisleri mevcut, aracınız bizzat sigorta şirketinin servisinde gerçekleşiyor.

   Aracınızın değer kaybını almayı kesin unutmayın derim ancak dikkat etmeniz gereken bir husus var. Aracın hasarı fazla olduğu için karşı tarafın yani kusurlu aracın hasar poliçe limiti kaç tl buna bakmak gerek. Eğer o hasar, poliçe limitini siz direk tamir de doldurursanız değer kaybını sigorta şirketi karşılamayacaktır. Hal böyle iken siz de kazayı yapan gerçek kişiye dava açmak zorunda kalırsınız ki bu durumda da tahsilat süreci nerden baksanız 1.5 yılı bulacaktır. Sigorta şirketinden tahsilat ise 4 ay da sonuçlanmaktadır.

   Tekrar geçmiş olsun, saygılarımızla.
   Araç Değer Kaybı Danışmanı

  • Mustafa Bey’in kardeşinin kazasında onarım sonucunda 27.000TL’lik onarım gerçekleşmiştir. Onarım gerçekleşen parçaların plastik ya da mekanik aksam olması, kaportada herhangi bir onarım gerçekleşmemesi neticesinde araç değer kaybı hesaplaması yapılamamıştır.

   Saygılarımızla
   Araç Değer Kaybı Danışmanı


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Araç Değer Kaybı Danışmanı’nın yazılı içeriklerinin tamamı korunmaktadır!
WhatsApp chat Araç Değer Kaybı Danışmanı WhatsApp