sehirici-taksi-minibus-otobus-kamera-zorunlulugu-ertelendiŞehiriçi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs, ve otobüs cinsi taşıtlarda kayıt yapabilen ön dış ve iç kamera ile kayıt cihazının bulundurulması ve aktif halde tutulması amacıyla araç sahiplerine verilen süre 23/01/2018 tarihli İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Genelgesi ile 31/12/2018’e uzatıldı. Buna göre 2019’dan itibaren şehiriçi yolcu taşımacaılığında kamera kaydı zorunluluğu olacak.

Şehiriçi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs, ve otobüs cinsi taşıtlarda kayıt yapabilen ön dış ve iç kamera ile kayıt cihazının bulundurulması ve aktif halde tutulması amacıyla yerel yönetimlerce Ulaşım Koordinasyon Merkezlerinden / İl Trafik Komisyonlarından ivedilikle karar alınarak düzenlemelerin yapılması İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 27/02/2017 tarihli yazısı ile istenmiştir.

25/10/2017 tarihli Emniyet Genel Müdürlüğü Genelgesi ile Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında hükümleri kapsamında bahse konu kamere ve kayıt cihazlarının taşıması gereken standartlar belirlenmiştir.

Şehiriçi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda kamere ile kayıt cihazının bulundurulması ve aktif halde tutulması uygulamasının başlama tarihine ilişkin iller tarafından alınan Ulaşım Koordinasyon Merkezleri / İl Trafik Komisyonları kararlarında farklı uygulamaların olduğu ve daha önce genelge ile belirlenen standartların sağlanmasında zaman yönünden sıkıntılar yaşandığı tespit edilmiştir.

Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 23/01/2018 tarihli genelgesi ile;

Ulaşım Koordinasyon Merkezleri / İl Trafik Komisyonu kararı alınmış, ancak halen uygulamaya geçilmemiş veya karar alınarak uygulanması için belirli tarihe kadar süre verilmiş illerde; Ulaşım Koordinasyon Merkezleri / İl Trafik Komisyonları tarafından yeni bir karar alınarak araç sahiplerine 31/12/2018 tarihine kadar süre verilmesi,

Hiçbir karar alınmamış illerde ise uygulamanın yürürlük zamanı olarak 31.12.2018 tarihinin esas alınmış olmasına karar verilmiştir.

 

23/01/2018 tarihli İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Genelgesi aşağıdadır.

taksi-minubus-otobus-kamera-zorunlulugu-ertelendi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Araç Değer Kaybı Danışmanı’nın yazılı içeriklerinin tamamı korunmaktadır!
WhatsApp chat Araç Değer Kaybı Danışmanı WhatsApp