Araç Değer Kaybı Nasıl Tahsil Edilir?

 

araç değer kaybı nasıl tahsil edilir

Aracınızın bir trafik kazası sonucunda değer kaybı yaşaması halinde ortaya çıkan bu zarar kazaya karışan diğer araç malikleri, işleteni, sürücüsü ile bu araçların Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yani Trafik Sigortası’nı yapan sigorta şirketince karşılanacaktır. Bir başka ifadeyle sayılan kişilerden tahsil edilecektir.

Değer kaybından kim sorumludur? Nelere dikkat etmeli?

Trafik kazası sonucunda ortaya çıkan zararlardan; araç maliki, işleteni ve sürücüsü ile trafik sigortası müştereken ve müteselsilen sorumludurlar. Araç değer kaybının karşılanmasında önemli iki husus bulunmaktadır. İlk önemli husus; araç değer kaybından sorumlu olan kişilerin ihtar çekilerek temerrüde düşürülmesidir. İhtara rağmen aracınızın değer kaybı sorumlularca karşılanmazsa yargılama sürecine geçilecektir.

İkinci önemli husus; kazaya neden olan kusurlu karşı aracın Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yani Trafik Sigortası’nın bulunup bulunmadığıdır? Eğer aracın sigortası var ise bu durumda değer kaybı sigorta şirketinden poliçe limitleri dahilinde Asliye Ticaret Mahkemesi’nde ya da Sigorta Tahkim Komisyonu’nda gerçekleşecek olan yargılama neticesinde tahsil edilecektir. Kazaya neden olan kusurlu aracın trafik sigortasının bulunmadığı durumlarla ortaya çıkan zararın trafik sigortası poliçe limitlerini aştığı hallerde ise kusurlu aracın malikine, işletenine veya sürücüsüne karşı dava açılarak aracınızın değer kaybı tahsil edilir.

13 Responses to Araç Değer Kaybı Nasıl Tahsil Edilir?
 1. Merhaba,

  Benim aracıma geçtiğimiz ay vurdular. Aaracımda 12.000 Tl hasar ortaya çıktı. Bunu karşı tarafın trafik sigortası karşıladı. Şimdi ben aracımın değer kaybını nasıl alabilirim? Ne yapmamız gerekiyor?

 2. merhabalar araç değer kaybı tahmini olarak ne kadar sürede belirlenir ve odeme ne kadar sürede gerçekleştirilir.

  • Berivan hanım,

   Araç değer kaybı tahsili için öncelikle sigorta şirketine ihtar çekilir. İhtar sonrasındaki 15 günlük yasal sürede ödeme alınamadığı takdirde adli yargı süreci başlar. Araç değer kaybı tahsil işlemleri ortalama 5-6 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

   Araç Değer Kaybı Danışmanı

 3. merhabalar aracın ne kadar değer kaybına uğradığı ve ödemenin yapılması tahmini olarak ne kadar sürer

  • Berivan hanım,

   Yukarıda da bahsettiğimiz üzere; araç değer kaybı tahsili için öncelikle sigorta şirketine ihtar çekilir. İhtar sonrasındaki 15 günlük yasal sürede ödeme alınamadığı takdirde adli yargı süreci başlar. Araç değer kaybı tahsil işlemleri ortalama 5-6 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

   Aracınızın ne kadarlık bir değer kaybına uğradığının tespiti ise uzman eksperlerimizce 1 iş günü içerisinde tarafınıza bildirilir.

   Araç Değer Kaybı Danışmanı

 4. Araç değer kaybı formunu doldurdum ama gönderemiyorum, hiç bir eksik olmamasına rağmen ısrarla hata veriyor site. Acaba ne yapabilirim?

 5. 2017 model 15 bınde opel marka aracıma uc gun once nızamı park halındeyken bır bayan arkadas arka tampon kısmından çarptı yetkılı servıse goturduk ve servıs 5600 tl tampon cekı demırı ve aparatları degıscek bu durumda tramere yansıyan tutarı deger kaybı olarak alabılırmıyım

  • Merhaba Samet Bey,

   2015 yılında yayınlanana Trafik Sigortası Genel Şartları ekinde yer alan değer kaybı hesaplama denklemine göre plastik tampon aksamı değer kaybı hesaplamasına girmemektedir. Ancak size daha sağlıklı olarak bilgi verebilmemiz için 0542 65 65 900 numaralı telefon üzerinden tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

   Saygılarımızla


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Araç Değer Kaybı Danışmanı’nın yazılı içeriklerinin tamamı korunmaktadır!
WhatsApp chat Araç Değer Kaybı Danışmanı WhatsApp